Úvod>Školní poradenské pracoviště

Rozvoj a metodická podpora poradenských služeb

rozvojový program MŠMT na podporu činnosti školních psychologů a speciálních pedagogů

Zahájení činnosti 1.června 2014

Školní psycholog – Mgr. Michaela Krutilová
e-mail: psychologmasarykovazsbroumov@seznam.cz

speciální pedagog/logoped - Mgr.Yveta Nemešová

e-mail: nemesova.specped@seznam.cz

Denně 12-18 hodin

NEBOJME SE PSYCHOLOGA, NENÍ PROČ

Někdy se stane, že naše obvyklé způsoby vyrovnávání se se stresem a těžkostmi, které máme, přestanou fungovat. Někdy máme problémy, se kterými si nevíme rady – problémy v rodině, ve škole, v zájmovém kroužku, mezi kamarády… V takové situaci může být užitečné vyhledat pomoc odborníka, který nám pomůže, abychom se lépe vyznali v našich problémech. Není ale lehké svěřit naše trápení někomu druhému. Možná by nám k našemu odhodlání mohlo pomoci, když si uvědomíme, že:

• Návštěva psychologa není projevem mé slabosti, ale naopak důkazem toho, že jsem si vědom, že mám nějaký problém, a jsem odhodlán ho řešit.

• Úkolem psychologa v takové situaci není určit, zda jsem či nejsem „blázen“, zda je můj problém dost důležitý nebo je to prkotina, ale je tu proto, aby mi pomohl tady a teď řešit můj problém.

• Vím, co mě trápí a co od návštěvy psychologa očekávám (jiný pohled na problém, nalezení příčiny, doporučení, radu…).

• Psycholog není ten, kdo mi dá rozhřešení. Neočekávám proto, že převezme odpovědnost za mé rozhodnutí, či skutky.

• Nemusím se dopředu zabývat otázkou, co a jak řeknu. Je na odborníkovi, aby porozuměl mému sdělení, aby vyhmátl podstatu problému, který potřebuji řešit.

• Otázky, které psycholog klade, nechápu jako projev jeho zvědavosti, ale výraz potřeby porozumět, přesně pochopit smysl toho, co mu říkám.

• Jsem si vědom toho, že výsledný efekt mého kontaktu s psychologem je závislý na míře naší vzájemné důvěry a otevřenosti.

• Je pouze a jen na mně, jak s doporučeními či radami psychologa naložím.

Soubory ke stažení: