Masarykova základní škola

Broumov, Komenského 312, okres Náchod

Kalendář akcí

Jedeme na hory

20. srpna 2018

Duatlon Tomáše Slavaty

09. května 2018

Všechny Akce

Odstraňujeme bariéry

20. března 2017

„Langerova zahrada“ – projekt Ulity podpořený PRB o.p.s. v programu MÁME RÁDI BROUMOVSKO

OTÁZKY

Také se Vám někdy zachce projít  se Broumovem v době tak před sto lety?

Že nevíte, kdo byl Eduard Langer? A kde bývala v Broumově Langerova zahrada?

Co má společného  Ulita, Masarykova základní škola, Gymnázium ,  Dětský domov,  Základní škola Hradební , Dětský domov a pan Petr Bergmann?

Jestli Vás zajímají odpovědi na tyto otázky, pak čtěte dál…nebo sledujte

http://www.ulita.org/ulitaNew/?p=3684

www.ulita.org

ODPOVĚDI

…A trocha velmi stručné historie…

Eduard Langer, právník a politik, se do Broumova na konci 19. století přiženil. Vzal si za manželku dceru Josefa von Schrolla – továrníka evropského formátu, který v Broumově vybudoval velkou textilní továrnu …. něco Vám to říká?.... ale to je jiná historie…

Eduard své ženě částečně pomáhal  s vedením textilní  továrny, kterou převzala po svém otci, ale ponejvíc se věnoval své sběratelské a badatelské činnosti, mapoval vše, co se týkalo místního regionu. Psal…sbíral…zakládal… a jak jsme objevili, vybudoval  a založil v Broumově  i krásný upravený park.

Tuto málo známou část jeho působení v Broumově se pokouší  v posledních  týdnech zachytit a pro veřejnost zviditelnit několik desítek žáků, studentů  a učitelů současně v Ulitě, na místních školách a gymnáziu…a to díky sběratelskému úsilí pana Petra Bergmanna, kterému se podařilo získat unikátní staré fotografie z roku 1908. Na nich tehdejší fotograf Otto Kahler zachytil podobu parku, který rodině Langerově patřil….a nebude věřit, kde se nacházel  a co z něj do současné doby máme možnost vidět…

Projekt Langerova zahrada

Díky poskytnutí  těchto zcela jedinečných fotografií jsme mohli vstoupit do broumovské staré zahrady, procházet se upravenými cestami a stopovat historii Broumova ze zcela neznámého pohledu… a vám všem, kteří  byste se chtěli také projít historií, připravujeme v našem projektu nevšední zážitky:

Do konce dubna 2017 máte možnost vyzkoušet si svoji fantazii a kreativním způsobem se pokusit zachytit svoji představu staré zahrady a příběhů v ní…více viz www.ulita.org VÝTVARNÁ VÝZVA TAJUPLNÝ VÝLET aneb příběhy ze staré zahrady ... všechny  práce budou odměněny a vystaveny.

Od pátku 26. 5. budete mít po celé léto možnost vstoupit do Langerovy zahrady. Bránu do zahrady otevře akce gymnázia Broumov – Gymplfest 2017. viz více na www.gybroumov.cz

Při této příležitosti budete moci také přijít na vernisáž výstavy originálů fotografií  Otto Kahlera z Langerovy zahrady, která bude přístupná od pátku 26.5. v galerii Ulity v klubu ROK na Masarykově třídě.

A hned na další víkend , v neděli  4.6. , si do svých diářů poznačte akci s názvem TAJUPLNÝ VÝLET, kterou pořádá Masarykova základní škola pro rodiče s dětmi v rámci svého projektu Celé Česko čte dětem. Nejdůležitější tajemství bude ten den odpoledne odhaleno  v klášterním Dřevníku a zveme vás na něj již nyní…budete svědky SVĚTOVÉ PREMIÉRY BROUMOVSKÉHO ANIMOVANÉHO FILMU s názvem jak jinak : TAJUPLNÝ VÝLET… více na www.zsbroumov.cz   

Na celém společném projektu  DDM Ulity Broumov -Langerova zahrada, který PRB o.p.s. podpořila ve svém grantovém programu Máme rádi Broumovsko, spolupracují a pilně pracují :

tvořivci z kroužku New art v Ulitě, žáci a vedení Masarykovy základní školy, žáci Základní školy Hradební, studenti a Eva Kroupová z gymnázia Broumov, Tomáš Valášek – Sevfilm  - Vzdělávací a kulturní centrum Broumov a děti z Dětského domova.  Vše díky poskytnutí  originálů fotografií ze sbírky Petra Bergmanna.

Zveme Vás, přijďte se s námi projít starým Broumovem.

za všechny zve Dáša Zbořilová, DDM Ulita Broumov

  

Zpět

Webové stránky vytvořil Acceler