Vánoční dílny

22. listopadu 2018

07. června 2017

V rámci projektu „Celé Česko čte dětem“ se třída 5.A (po společném zahájení dopolední akce odstartované recitací básně od Jiřího Žáčka „Nemalujte čerta na zeď“ všemi žáky prvního stupně naší školy) odebrala do prostor kláštera Broumov. Po příjemné svačině v zahradě si nás na nádvoří vyzvedl bratr Vavřinec, se kterým jsme v prostorách kláštera strávili příjemných 100 minut naslouchání a prohlížení prostor, které se skrývají mezi vysokými zdmi této monumentální stavby.

První zastavení bylo v refektáři. Zde bratr Vavřinec povyprávěl o Turínském plátně, životě mnichů, stolování a chodu kolem kláštera. Dále jsme zavítali do knihovny. Při poutavém vyprávění čas běžel velice rychle. Měli jsme možnost nahlédnout do nejedné knihy, zpěvníku či atlasu abnormální velikosti, váhy a stáří. Prohlídka mumií, sakristie, „marodky“ a gotické kaple, kostela sv. Vojtěcha a v neposlední řadě varhan s 2 340 píšťalami. Již víme, kde bylo dlouhá léta ukrýváno Turínské plátno. Chvíle strávené v klášteře byly velice příjemné. Po návratu do školy jsme četli pověsti s Policka a přilehlého okolí Broumova.